Operacje endoskopowe

Dlaczego boli kręgosłup? Przyczyny i objawy.

Niemal cała nasza aktywność życiowa ma miejsce w pozycji pionowej (czy to w czasie stania, chodzenia, siedzenia) przy której tułów podtrzymywany jest prze dolne kręgi lędźwiowe i kość krzyżową. Kręgosłup nie jest osamotniony w roli podporowej. Wzmacnia go i stabilizuje układ więzadeł, łączących poszczególne kręgi. Niezwykle ważą rolę pełnią również mięśnie, głównie głębokie grzbietu. Przyczyną większości bólów w obrębie kręgosłupa lędźwiowego są zmiany w obrębie jąder miażdżystych, czyli krążków (dysków) międzykręgowych z towarzyszącym im uszkodzeniem struktur łącznotkankowych...

 W przypadku osłabienia struktury pomagającej utrzymać jądro miażdżyste na miejscu, dochodzi do przemieszczenia się części dysku w stronę kanału kręgowego. Przyczynami mogą być:
— wada budowy elementów łącznotkankowych,
— postępujące zmiany zwyrodnieniowe,
— duże obciążenie kręgosłupa.
Powstająca wypuklina dysku powoduje ból miejscowy poprzez unerwieniony pierścień dysku oraz więzadła kręgosłupa. Dochodzi ponadto do odruchowego, obronnego skurczu mięśni grzbietu. Przepuklina dysku może również powodować bezpośredni ucisk na struktury nerwowe, korzeń nerwowy powodując tzw. objawy rozciągowe, ból zwany rwą kulszową.

Kiedy trzeba operować ból kręgosłupa?

Decyzja o leczeniu operacyjnym podejmowana jest w przypadku pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło oczekiwanej poprawy. Jeśli ból nie ustępuje lub obecne są cechy uszkodzenia układu nerwowego, konieczne może być leczenie operacyjne. Aby podjąć decyzję o leczeniu konieczna jest ocena badania rezonansu kręgosłupa (MRI, ang. magnetic resonance imaging; NMR, ang. nuclear magnetic resonance; MR, ang. magnetic resonance).

Dlaczego operować kręgosłup endoskopowo?

Podczas zabiegu wykonywanego za pomocą endoskopu minimalizuje się uszkodzenie mięśni przykręgosłupowych, które są rozwarstwiana a nie odcinane od kręgosłupa. Ta metoda wiąże się także z zmniejszą blizną pooperacyjną. Pozwala nam ponadto zminimalizować ryzyko powstania zrostów w kanale kręgowym oraz powstania niestabilności kręgosłupa. Powikłania te są najczęstsze po operacjach tradycyjnych.

Jak wygląda przebieg pooperacyjny?

Zastawanie tej metody pozwala na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Po zabiegu można wstać w tym samym dniu. Pobyt w szpitalu jest ograniczony do minimum i wynosi 1-2 dni. W pierwszych dniach po zbiegu zalecana jest konsultacja rehabilitacyjna, której zadaniem jest udzielenie informacji jakich ruchów kręgosłupa unikać, jakich prac nie należy wykonywać.
Zadaniem spersonalizowanej rehabilitacji jest również dobranie ćwiczeń, które pozwolą odbudować osłabione mięśnie i uzyskać pełny zakres ruchomości kręgosłupa lędźwiowego.

© 2022 Tomasz Szczepański. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja strony: Proformat

phone-handset